Estetik Dergisi

GENÇ GÖRÜNÜMÜN EN İYİ FORMÜLÜ; MEZOTERAPİ - DR.EDA MERSİNLİOĞLU

GENÇ GÖRÜNÜMÜN EN İYİ FORMÜLÜ; MEZOTERAPİ - DR.EDA MERSİNLİOĞLU
 
 
GENÇ GÖRÜNÜMÜN EN İYİ FORMÜLÜ; MEZOTERAPİ
Dr. Eda Mersinlioğlu


Gençleşmenin en başarılı formülü olan Mezoterapi Uygulamaları hakkında bilgi almak üzere Dr. Eda Mersinlioğlu’nu Bağdat Caddesi’ndeki kliniğinde ziyaret ettik ve merak edilen sorularla ilgili önemli bilgiler aldık.


Öncelikle Sizi Tanıyabilir miyiz?

Merhaba ben Doktor Eda Mersinlioğlu. 2008 Yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Daha sonra uzmanlık eğitimimi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi (yeni ismi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi) Acil Tıp Kliniğinde Acil Tıp Uzmanı olarak tamamladım. Zorunlu hizmetimde Kütahya Simav Devlet Hastanesi ve Tekirdağ Çorlu Devlet Hastanesinde Acil Sorumlu Uzman Hekim olarak çalıştım.
Mezoterapiye ve Medikal Estetik uygulamalarına olan ilgim çalıştığım süre boyunca güzelliğe ve güzelleşmeye olan merakımla başladı. Medikal Estetik uygulamaları ile ilgili eğitimlere katılmaya, yayınları takip etmeye başladım. Medipol Üniversitesi’nden Mezoterapi sertifikamı aldım. Hızla gelişen yeni teknolojileri, yeni ürünleri ve uluslararası çalışmaları da takip edip kıyaslayarak, hastalarıma doğallık ve güzellik katmak için büyük bir hevesle kendi kliniğimde uygulamalar yapmaktayım.

Mezoterapi Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Mezoterapi; vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin tek başına ya da genellikle karışım halinde derinin orta tabakasına mikro enjeksiyon yöntemiyle uygulanmasına verilen isimdir.
Mezoterapinin kullanım alanı çok geniştir. Kas iskelet istemi hastalıkları, fibromyalji, astım ve tinnitus tedavilerinde kullanılsa da en çok dermatolojik amaçlı kullanılmaktadır.  Bunlar cilt yenileme, antiaging, bölgesel zayıflama, selülit, çatlaklar, lekeler, yara ve sivilce izleri, saç dökülme tedavileridir.

Mezoterapi Ağrılı Bir İşlem midir?

Mezoterapi; lokal anestezik krem sonrası uygulanan yaklaşık 10-15 dakika süren ve minimal ağrılı bir işlemdir. İşlem esnasında uygulanan vibrasyon ve buz uygulamalarıyla işlemin daha konforlu geçmesini sağlıyorum.

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Genellikle yan etkileri lokal ve geçicidir. Mezoterapi’de küçük miktarda uygulanan ilaçları direk problemli bölgeye veriyoruz. Bu şekilde sistemik bir etki olmadan problem çözülüyor ve tedaviden maksimum fayda sağlıyoruz. Lokal yan etkileri ise enjeksiyon bölgesinde oluşan geçici kızarıklıklar ve morluklardır.

Antiaging Amaçlı Uygulanan Mezoterapi Yöntemini Sonuçları Açısından Değerlendirebilir misiniz?

Eskiden Mezoterapi uygulamalarında kullanılacak ajanlar tek tek karıştırılarak uygulama yapılıyordu, fakat günümüzde ve her sorun için ayrı ayrı hazırlanmış çok güzel ve etkili karışımlar bulunmakta. Muayene sonrası ihtiyaca uygun olan karışımı doğru miktarda ve doğru katmana uyguladıktan sonra enjeksiyon sonrası 2. ve 3. günde bile cilt kalitesindeki artışı ve yüzündeki parlamayı hastalarım fark etmekte ve bu olumlu sonuç da tedavinin devamlılığı için bize motivasyon olmaktadır. Yaklaşık 3-6 ay arası yapılan koruma tedavilerine devam edildiğinde beklentimiz olan yaşının iyisi olma durumu dediğimiz sağlıklı bir cilde sahip olunmaktadır.  

Antiaging Amaçlı Uygulanan Mezoterapi Dışında En Çok Hangi Amaçla Mezoterapi Uyguluyorsunuz?

Kliniğimde sıklıkla gıdı, basen ve göbek bölgesindeki bölgesel fazla yağlanmaları eritmeyi ve forma sokmayı hedef alan enzimatik lipoliz adını verdiğimiz Mezoterapi çeşidini sık sık uyguluyorum.
Saç ve saçlı deriye uyguladığımız Mezoterapi de saç dökülmesini önlemekte ve yeni saç çıkarmada bize gayet başarılı sonuçlar veriyor.
Yine aynı şekilde göz ve göz çevresi Mezoterapi’sini, leke Mezoterapi’lerini ve selülit Mezoterapi’lerini sıklıkla uygulamaktayım.

Mezoterapi İşlem Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İşlemden iki gün önceye kadar kan sulandırıcı ilaç, yeşil çay ve ginko gibi takviyeler kullanıyorsak onlar kesilmeli ve iki gün öncesinden alkol alımı bırakılmalıdır.
Hastalarıma uygulama sonrasında işlem yapılan bölgeye yaklaşık 12 saat kadar su değmemesi, aynı gün içinde hamam, sauna, masaj gibi uygulamalarda bulunmamasını tavsiye ediyorum. 

Son Olarak Eklemek İstedikleriniz Nelerdir?

Mezoterapi medikal estetik uygulamaları içinde en az riskli olanı ve en doğal sonuç veren uygulamadır.
Son olarak doğal yoldan cildimizi desteklemek, cilt kalitemizi arttırmak için cildimizin ihtiyacı olan ve eksileni yerine koymayı sağlayan Mezoterapi tedavimizi aksatmamayı tavsiye ediyorum.
Mezoterapi sağlıklı yaş almamızda önemli desteklerimizden biridir. 
01/12/2021
Paylaş: