Estetik Dergisi

İP ASKILAMA (FRANSIZ ASKI) İLE GENÇLİĞE DÖNÜŞ DOÇ. DR. ERCAN KARABACAK

İP ASKILAMA (FRANSIZ ASKI) İLE GENÇLİĞE DÖNÜŞ DOÇ. DR. ERCAN KARABACAK
İP ASKILAMA (FRANSIZ ASKI) İLE GENÇLİĞE DÖNÜŞ

Doç. Dr. Ercan Karabacak

Özel Amerikan Cerrahi Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı

 

Zaman hızlı geçiyor ve hızına yetişemiyoruz maalesef. Estetik dünyası zamanın yıkıcı etkilerini azaltmak için çareler aramaya devam ediyor. Son yılların en gözde uygulamalarından biri olan İp Askılama diğer adıyla Fransız Askı, ameliyatsız yüz germe uygulamalarının en başında geliyor. Yüz germe ameliyatı olmak istemeyen ya da henüz erken olanların imdadına yetişen bir uygulama. Özel Amerikan Cerrahi Tıp Merkezi dermatoloji uzmanı Doç. Dr. Ercan Karabacak’a son yılların en gözde uygulaması İp Askılamayı sorduk. 

 -Özellikle ünlülerin yaptırdığı işlem olarak öne çıktı ve son yıllarda ilgi çok arttı. İp Askılama nedir?
 Yaklaşık yarım yüzyılı aşkın bir süredir ameliyatlarda kullanılan dikiş iplerine farklı özellikler eklenerek bu materyalin cildi yukarı kaldırmak amacıyla deri altına yerleştirilmesidir. Mekanik kaldırma ve biyolojik stimülasyon ile güvenli, etkili ve aynı zamanda uzun süreli destek sağlar.

-İple yüz germeyi kimlere uyguluyorsunuz? Tabii en çok merak edilen kısmı da etkisinin ne kadar sürdüğü, bu konuda bilgi alabilir miyiz?

En çok gelen soru bu elbette. Danışanlarımızın da net cevap bekledikleri bir soru. Maalesef bu tarz işlemlerde bu kadar keskin cevaplar olmuyor. Bir çok faktör bu süreyi değiştirebiliyor. Şöyle düşünün; yıllarca cildine hiçbir işlem yaptırmamış 40 yaşında bir hasta ile bakımlarını yapmış, ufak dokunuşlarla zamana direnmiş kişiye etkisi tabii ki aynı olmayacaktır. Öncelikle şu çok iyi bilinmelidir ki;  tek bir işlemin mucizeler yaratmasını beklememek lazım.  Özellikle yüz bölgesinde zaman içerisinde yerçekiminin etkisi ile ortaya çıkan nazolabial oluklanma, kırışıklık, çene hattında kaybolma ve sarkma benzeri şikayeti olan hastalarda uygulanabilir. Bazen hastalarımız bu işlemden sonra ameliyatlı yüz germe etkisi bekliyorlar. Tabii böyle olmuyor. İşlemin etkisini 3.aydan itibaren daha belirgin olarak görüyoruz. Cilt tipine göre etki süresi 2-3 yıl kadar olabilir. İple askı yöntemi dolgu, cihazlı uygulamalar, mezoterapi, lazer, PRP ve kök hücre uygulamaları ile kombine edilebilir. Bu sayede sonuç daha etkili ve uzun süreli olacaktır. 

-Daha çok hangi alanlara uyguluyorsunuz ?
Yüzümüzde en çok kaş kaldırma, boyun bölgesi, çene çizgisi (jawline hattı), badem göz için uygulanıyor. Askılama deyince aklımıza hemen yüz bölgesi gelir. Aslında vücutta bazı bölgelere de uygulanır.  Karın, bacak, kol, göğüs ve kalça gibi bölgelere de uygulanır.

-Peki ağrılı bir işlem mi, iyileşme süreci ne kadar?
Konforlu bir uygulama olduğunu söyleyebilirim. Lokal anestezi ile ağrı, acı hissetmiyorsunuz. Yani katlanılabilir bir acısı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İşlem süresi de tercih edilme sebeplerinin başında geliyor. Uygulamanın yapılacağı bölge ve kullanılacak ip sayısına göre 40-60 dakika arasında değişmektedir. İşlem öncesi hastanın resimleri çekilerek muayene koltuğuna alınır. Değerlendirme sonucu iplerin deri altına yerleştirileceği hattımızı çizim ile belirleriz. Hijyenik şartlara uygun steril bir ortamda işlem yapılır.  Kesinlikle bu tarz işlemleri işin ehli kişilere ve merkezlere yaptırmak gerekir. Doktorun yapması gereken bir işlemdir. Aksi takdirde ciddi sorunlara yol açabilir.

-İşlem sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

 İşlem sonrasında ilk 6 saatte uygun bir şekilde soğuk kompres yapılmalıdır. Hekimin önerdiği antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır. İşlem alanı 48 saat kesinlikle su ile temas ettirilmemelidir. Yüz üstü yatılmamalıdır. Masaj ve sportif faaliyetlere ara verilmelidir. Havuç ve elma gibi sert gıdalar ilk 10 gün tüketilmemelidir. İşlem sonrasında ödem, kızarıklık, morluk ve deri yüzeyinde çekilmeler olabilir. Kısa bir süre içerisinde azalarak kaybolmaktadır.

30/11/2021
Paylaş: