Estetik Dergisi

BADEM GÖZ ESTETİĞİ Op. Dr. Emir Doğan

BADEM GÖZ ESTETİĞİ  Op. Dr. Emir Doğan

OP. DR. EMİR DOĞAN

Pandemi sürecinde maske takmanın yaygınlaşması ile gözlerimiz ön plana çıktığı için göz estetiği ameliyatları önem kazanmıştır. Günümüzde görselliğe ilginin artmasıyla, derin bakışlara ilgi artmıştır.

Badem göz ameliyatı, son dönemde kadın ve erkek birçok kişinin başvurduğu bir estetik operasyondur. Avrupa’dan özellikle Birleşik Krallıktan bu etkileyici operasyonu yaptırmak için ülkemizi tercih eden hasta sayısı oldukça fazladır.

Badem göz ameliyatını anlatmadan önce göz kapağı yapısına kısaca değinmek istiyorum. Göz kapakları vücudun en ince cilt yapısı olması, çok hassas yapıları koruması, sürekli hareket etmesi ve çevresel-genetik faktörlerden çok kolay etkilenmesi nedeniyle özel bir öneme sahiptir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle göz kapaklarının gerginliğinde ve elastik yapısında azalma meydana gelmektedir. Bu sürece paralel olarak göz kapaklarında sarkma, ciltte bollaşma, renk değişikliği, gevşeme, kırışıklık gibi bulgular ortaya çıkmaktadır. Güneş ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Gözün iç ve dış yan köşelerine “kantus” ismini veriyoruz. Dış kantus eğer olması gerekenden daha altta ve gözün beyaz kısmı (sklera) fazlaca görünmekte ise bu durum, yorgun ve yaşlı bir ifadeye sahip olunmasına neden olmaktadır. Etkileyiciliğin odak noktası olan gözlerde bu durum istenmeyen bir etki oluşturur. Birçok kişi bu nedenle bu operasyonu talep etmektedir. Yapılan cerrahinin lokal anestezi ile yapılması ve aynı gün taburcu olunmasından ötürü de uygulamaya ilgi giderek artmaktadır.

Göz kapağı estetik ameliyatı diğer estetik ameliyatlara nispeten daha basit bir girişim olmasına rağmen ameliyat öncesi değerlendirmelerde genel sağlık durumunuz, yara iyileşme özellikleriniz ve göz sağlığınıza yönelik araştırmalar titiz bir şekilde yapılır. Herhangi bir göz şikayetinizin varlığı durumu (göz tansiyonu, göz kuruluğu, lens ve gözlük kullanımı gibi) mutlaka değerlendirilmelidir . Ameliyattan önce kullandığınız tüm ilaçları, özellikle de kan sulandırıcı ilaçları, geçirmiş olduğunuz tüm ameliyatları mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekir. Yara iyileşmesini geciktirdiği için sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımına 2-3 hafta önce son verilmelidir. Beklenmeyen etkilere yol açabileceği için bitkisel takviye edici ürünler de bu süreçte alınmamalıdır.

Badem göz ameliyatı gözün dış kantusunun daha dışarı ve yukarı doğru çekilerek gözün yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Kişide aynı zamanda üst göz kapağında fazlalık, sarkma veya düşüklük varsa, badem göz ameliyatı sırasında bu operasyonlar kombine edilerek aynı anda birkaç sorun çözülebilir. Böylece kişiler daha enerjik, dinç ve canlı bir görünüm kazanırlar. Hastaların ortak şikayetleri olan yorgun, üzgün ya da uykulu görünümleri badem göz estetiği ameliyatı ile düzeltilebilir.

Badem göz operasyonu lokal ya da sedasyon ile yapılabilen operasyon olup yaklaşık bir haftalık bir süre zarfında kişi günlük hayata dönebilmektedir. Ameliyat süresi ortalama 1 saattir ve hasta aynı gün taburcu olabilir.

Ameliyat sonrası süreçte kişiden kişiye değişiklik göstermek ile birlikte kızarıklık, ödem ve çok az ağrı görülebilir. Ameliyat sonrası dönemde oluşabilecek ödem ve kanamayı azaltmak amacıyla ilk 3 gün buz kompresi uygulanması fayda sağlar. 3’üncü günden sonra bu şişlikler yerini morluklara bırakır ve bir hafta sonraki kontrolünüzde dikişleriniz ve göz çevrenizdeki bantlar alınırken morluklar tamamen geçmiş olur.

Ameliyat sonrasında göz damlaları ile birlikte antibiyotik, ağrı kesici, ödem azaltıcı gibi ilaçlar size reçete edilecektir. Birkaç gün sonunda normal aktivitelerinizi yapabilecek kadar iyi hissedersiniz ancak ağır egzersiz ve aktivitelerden 2 hafta boyunca kaçınmalısınız. Göz kapağı derisi çok ince olduğundan deride oluşacak izi 5-6 aydan sonra fark etmek oldukça güçtür.

01/10/2020
Paylaş: