Estetik Dergisi

BİR KADININ VAZGEÇEMEYECEĞİ TEK ŞEY GÜZELLİĞİDİR OP. DR. CEM ÇERKEZ

BİR KADININ VAZGEÇEMEYECEĞİ TEK ŞEY GÜZELLİĞİDİR OP. DR. CEM ÇERKEZ
BİR KADININ VAZGEÇEMEYECEĞİ TEK ŞEY GÜZELLİĞİDİR

Op. Dr. CEM ÇERKEZ
RENOVİUM KLİNİK KURUCUSU 

 
Yaptığı ameliyat ve paylaşımları ile Kıbrıs’ta dikkatleri üzerine çeken plastik cerrahi uzmanı Op. Dr. Cem Çerkez’i Lefkoşa’daki kliniği Renovium’da ziyaret edip, meme estetiği ile ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
 
Öncelikle Sizi Tanıyabilir miyiz?
 
Kıbrıs’ta doğdum. İlk ve orta öğrenimimi de burada tamamladım. 2005 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Öğrencilik yıllarımdan itibaren hayalini kurduğum plastik cerrahi ailesine 2006 yılında dahil oldum. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalın’da ihtisas süremi tamamlayarak uzmanlığımı aldım. Asistanlık eğitimi dönemimden itibaren birçok bilimsel çalışma içinde yer aldım. 2015 yılında zorunlu hizmet sürecimi tamamladıktan sonra, 2015 yılında Renovium Clinic’i kurdum. Halen Renovium Clinic’te çalışmalarıma ekip arkadaşlarımla birlikte devam etmekteyim.
 
 
Kliniğinizde Hizmet Verdiğiniz Alanlar Hakkında Bilgi Alabilir miyiz?
 
2015 yılında sağlık sektörüne dahil olan Renovium Clinic, kullanmış olduğu güncel teknolojiler ve uzman kadrosu ile, kısa sürede uluslararası standartlarda hizmet verebilen bir merkez haline geldi. Plastik cerrahi, dermatoloji, kozmetoloji, beslenme ve diyetetik, medikal estetik ve klinik psikoloji alanlarında hizmet vermektedir. Özellikle sağlık turizmi alanında çalışmalarını yoğunlaştıran kliniğimiz dünyanın birçok ülkesinden hasta kabul etmektedir.
 
Sizce Meme Dokusunun Kadın İçin Önemi Nedir?
 
Kadın için cazibe, çekicilik, dişilik, bereket, özgüven, cinsellik ve annelik gibi birçok duyguyu üzerinde barındıran bir dokudur. Düşünün, katıldığınız bir davette göğsüne güvenen bir kadının duruşuna, kıyafetine hiç dikkat ettiniz mi? Meme dokusunun gerek küçüklüğü, gerek büyüklüğü gerekse kilo alıp verme veya doğum sonrasında oluşan hacim kayıpları her zaman bir kadın için rahatsızlık verici olmuştur. Ne mutlu ki bu sıkıntılar çözümsüz değil.
 
Meme Ameliyatlarında Amaç Ne Olmalıdır?
 
Elbette hastanızın istekleri göz önünde tutulup kişiye özel bir planlama yapılmalıdır. Vücut ile uyumlu fakat yapıldığına değecek bir sonuç hedeflenmelidir. Yerine göre iddialı durabilirken yerine göre de mütevazi kalabilmelidir.
 
Meme Estetiğinde En Çok Neye Dikkat Edilmelidir?
 
Kişinin vücudu ile uyumlu boyut planlandıktan sonra dekoltenin belirginliği ve doğallığına dikkat edilmelidir. Hem doğal geçişin hem de hacmin vücut hatları ile uyumlu olması, seksi ve çekici görsele ulaşılmasının yanında kişiye özgüven de katacaktır.
 
 Meme Estetiğinin En Önemli Noktası Nedir?
 
Hastanızın taleplerini dinleyip, meme estetiği hakkında genel bilgilendirme yaptıktan sonra yapacağınız muayene çok değerlidir. Muayene sonrasında hastanızın ihtiyacı olan ameliyat tipi belirlenmiş olur. Örnek vermek gerekirse; Meme büyütme cerrahisi için başvuran bir kişi, muayene sonrasında tek başına büyütme cerrahisinin yeterli olmayacağını, büyütme ile birlikte dikleştirme cerrahisinin de gerekli olduğu bilgisine ulaşabilir.
 
Meme Estetiği Başlığı Altında Yapılan Ameliyatlar Nelerdir ve Kısaca Bilgi Verebilir misiniz?
 
Meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme bu başlık altında sayılabilir.
 
Meme Büyütme: Silikon protez kullanılarak gerçekleştirilen, anestezi altında yaklaşık 1-1.5 saat
civarında süren bir prosedürdür. Kullanılacak olan yuvarlak veya damla şekilli  protezler, çoğu zaman meme altı kıvrımından yapılan 3.5-4 cm’lik kesiden   vücuda yerleştirilir. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta, gerek yuvarlak gerek damla şekilli protezler ile doğal ama yapıldığına değecek bir görsele ulaşabilmenin mümkün olduğudur.
 
Meme Küçültme: Büyüklük nedeni ile boyun ağrısı, sırt ağrısı, göğüs altı pişikleri yanında
Konforsuz iç çamaşırı kullanımına bağlı omuzlarda çökme yapabilen bir problemdir. Kadınlar için ayrı bir keyif olan kıyafet alışverişi, maalesef meme büyüklüğüne sahip kadınlar için eziyet haline gelebiliyor. Estetik kaygının ötesinde hayat konforunuzu da olumlu yönde değiştirebilen bir cerrahidir.
 
Meme Dikleştirme: Özellikle kilo alıp-verme süreçleri ve geçirilen hamilelikler meme dokusu
üzerinde yıpratıcı olabilir. Bu tür durumlarda ya kişinin kendi meme dokusu dikleştirilir ya da hacmen yetersizlik de mevcut ise silikon protez de dikleştirme esnasında konulabilir.
 
Genel olarak yukarıda anlatmış olduğum üç farklı ameliyatta da tek gece hastane yatışı yeterli olmakta, kişi 3-4 günlük bir dinlenme döneminin ardından masa başı bir işe geri dönebilmektedir. Dikiş yerleri ilk başlarda daha kızarık olarak kendini belli ederken, 6 ay-1 yıl gibi bir sürenin ardından ten rengine dönerek, kendilerini pek belli etmeyen bir hal almaktadır.
 
Son Olarak Kişiler Neden Kıbrıs’ı Bu Ameliyatlar İçin Tercih Etsinler?
 
Ada, yılın büyük bölümüne hakim olan güneşi, tarihi güzellikleri, doğası, kültürü ve konukseverliği ile ön plana çıkmaktadır.  Kişilerin psikolojisine ve iyileşme sürecine olumlu etkileri olan bu güzellikler, Kıbrıs’ı sağlık alanında da cazip hale getirmiştir. Hizmet sektöründeki başarısını, sağlık alanında da sergilemeyi başaran Kıbrıs, sağlık turizminde sık tercih edilen ülkeler arasındadır. Kıbrıs dışından gelecek olan hastalarımıza seyahat planlaması konusunda da destek oluyor, hastane sürecinin ardından, denize sıfır elit hotellerde dinlenerek, iyileşme dönemlerini de tatil havasında geçirmelerini sağlıyoruz.
 
23/12/2021
Paylaş: