Estetik Dergisi

DOĞRU DİYET NEDİR? - Diyetisyen Sinem Erze

DOĞRU DİYET NEDİR? - Diyetisyen Sinem Erze

Merhabalar sevgili Esthetique okurları, ben Diyetisyen Sinem Erze. Medipol üniversitesi beslenme ve diyetetik eğitimi aldım ve özel bir poliklinikte, klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak görev yapıyorum. Mesleğimin daha faydalı olması adına üzerinde durulması gereken en önemli konudan bahsetmek istiyorum.

Uzun süredir tüm dünya ile işbirliği yaptık ve evlere kapandık. Bu süreç bizi kişisel anlamda farklı keşiflere itti. Çoğumuz yeni hobiler edindik, uzun süredir yapmak isteyip yapamadığımız birçok aktiviteyi hayata geçirdik, izleyemediğimiz tüm filmleri ve dizileri izledik ama sanırım en çok da ekmek ve yemek yapıp bir güzel yedik. Sonuç olarak birçoğumuz süreci kilo alarak kapattık. Aslında kötüde yapmadık, sadece bu da böyle bir süreçti ve geldi geçti dememiz gereken zamana geldik. Şimdi gelelim ne olacak bu kilolar? nasıl bir diyet uygulamalıyım?

Uzun yıllardır bu mesleğin içerisindeyim. Gerek mesleki bilgi, gerek danışanlarımla kurduğum iletişimde kazandığım en büyük tecrübemi aktarmak istiyorum; ‘‘Her bireyin diyeti ve süreci tamamen kendine özeldir’’. İşte burda sorunun cevabı ortaya çıkıyor; doğru diyet tamamen size özel olan diyettir ve aldığınız kilolardan size uygun bir diyetle, kendinizi çok yormadan, sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Aslında buna zayıflama süreci bile demek tam anlamıyla doğru olmaz, size özel sağlıklı beslenme düzeniyle beraber ideal kilonuza ve ideal yağ oranınıza düşme serüveniniz demek daha doğru olur. İşte tam bu noktada diyetin kelime anlamının ‘‘zayıflama’’ değil ‘‘sağlıklı beslenme’’ olduğunu ögrenmiş oluyoruz.

Peki bu süreç nasıl olmalı?
1- Diyetisyeninizle yaptığınız ilk görüşme ve kurduğunuz bağ çok önemli
İlk görüşmede danışanı çok iyi anlamak ve süreci ona anlatmak çok önemli oluyor. Hayat düzeniniz, bırakamadığınız alışkanlıklarınız, atıştırmalıklarınız, moraliniz bozuk olduğunuzda yediğiniz şeyler, uyku saatleriniz vb sizin hayatınıza dahil olan herşey çok önemli. Örneğin; siz saat 11:00’de kalkıp 12:00’de kahvaltı yapıyorsanız size diyetisyeninizin saat 08:00’de kalk ve kahvaltı yap demesi doğru olmaz. Unutmayın ki bu zayıflama dönemi değil, doğru beslenmeyi öğrenirken ideal kilonuza inme sürecidir. O yüzden sizin normal hayat alışkanlıklarınız üzerinden bir liste oluşturmak adaptasyon ve uygulama açısından çok önemli.

2- Kendinizi açık bir şekilde anlatın ve mutlaka kan tahlili yaptırın. Unutmayın; doğru tanı hayat kurtarır!
Nedir bu doğru tanı! yazımın en başından beri söylüyorum kişiye özel beslenme süreci diye. İşte bu sürecin en başında sizin ve vücudunuzun verdiği tüm cevaplar doğru tanıyı oluşturur; boyunuz, kilonuz, hastalıklarınız, kullandığınız tüm ilaçlar, intoleranslarınız, alışkanlıklarınız, aktivite düzeyiniz, duygusal kaçamaklarınız vb. Özet olarak; burdan şunu çıkarıyoruz kendimizi ne kadar iyi tanırsak ve tanıtırsak o kadar sağlıklı

bir sürecin içine giriyoruz. Örneğin; brokoli diyetlerde tavsiye edilen muhteşem zengin besin içeriği olan bir gıdadır, fakat tiroid değerleri ile sıkıntı yaşayan danışanlarda kaçınılmalıdır. Ya da kan şekeriyle ilgili bir sıkıntımız varsa 2 öğün beslenme(aralıklı oruç) içeriği olan bir liste önerilmeyebilinir. Ürik asit değerleri yüksek olan bir bireye ketojenik diyet uygulanmamalıdır ki sonuç gut hastalığına gidebilir. Gördüğünüz gibi size uygun olmayan diyetler sizi iyi etmekten öte hasta bile edebilir.

3- Öğrenme sürecine girdiğinizi kabul edin. Yarışa değil!
Sürece karar verdiğinizde kendinizle bile olsa bir yarış içinde olmamalısınız. Kendimizi kilolu hissettiğimiz dönemlerde hızlıca kurtulmak isteriz, bu da bizi çoğunlukla sağlıksız kilo verme sürecine sürükler, hele bir de beklediğimizden yavaş gidiyorsa kilolar kendimizi ya pes etmiş yada pes etmek üzere buluruz, üstüne kaybettiğimiz kas kütlesi de cabası olur. Ya da bir ortamda 1 ayda 8 kilo verdim, seninki neden yavaş gidiyor gibi cümlelerden etkilenip kendimizi bir anda hop diye başka bir kıyas yarışı içinde buluruz. Hayır! siz kendinize uygun diyetle doğru zaman aralığında doğru miktarda kilo vermelisiniz ki sağlığınızdan olmayın ve kilo alma sürecini bir daha tekrarlamayın. Yani sonuç olarak diyet bulmacısının sorusu da cevabı da sizsiniz; önemli olan doğru soruları sorup, en doğru cevaplara ulaşmakta. Sürece karar verdiğinizde bir uzmanla çalışmanızı mutlaka tavsiye ederim.

05/03/2021
Paylaş: