Estetik Dergisi

GENİTAL ESTETİKTE SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ - Op. Dr. Elif Yurtsever Kozmetik Jinekoloji

GENİTAL ESTETİKTE SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ - Op. Dr. Elif Yurtsever Kozmetik Jinekoloji
 Son yıllarda hızla artan estetik operasyonlara olan ilgi genital bölge estetiğinde de kendini göstermiş bulunuyor. Sosyal medyaya ilginin artışı, bu mecradaki paylaşımların yoğunlaşması insanların birçok konuda farkındalığını arttırdığı gibi belki kimse ile paylaşamadığımız ama acaba çözümü var mı diye merak ettiğimiz konularda aydınlanmayı beraberinde getirdi. Genital estetik bu konuların baş sıralarında yer alıyor.
 Genital estetik kadın için özgüven demek. Tüm estetiklerden farklı olarak hem kendi ruhu hem de cinsel hayatı için bu özgüvenin önemi tartışmasız…
 
  Genital estetiklerden en çok   yapılan, talep edilen labioplasti cerrahisidir. Labioplasti küçük dudaklardaki şekil bozuklukları, asimetrik görünümün ve rahatsızlık veren büyük görüntüsünün düzeltilmesidir. Küçük dudak yanı labium minoraların aşırı büyüdüğü durumlar sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlara, ilişkide ağrı duymaya neden olabilir. Bikini, mayo ve tayt giyerken çekinmeye neden olur. Labioplasti genellikle hastaneye yatışı gerektirmeyen günübirlik pratik bir operasyondur. Pratik olduğu kadar öncesinde hasta ile detaylı plan yapmak, hastanın beklentilerini detaylı konuşmak çok önemlidir. Sonrasında cerrahı ile büyük sarkık dudaklar kesilip düzeltilip şekillendirilir.
Labium majör yani büyük dudakların içindeki yağ dokusu zamanla zayıflayıp içi boşalabilir, içi boş sarkık yaşlı bir görüntü ortaya çıkabilir, dolgu ile bunları düzeltmek ve daha genç bir görünüme sahip olmak mümkündür. Dolgu işlemi için hazır dolgu maddeleri veya hastanın kendi yağ dokusu kullanılabilir. Ayrıca lazer uygulamaları ile de vajende daha genç görünüm sağlanmaktadır.
  Diğer bir genital estetik operasyonu vajinoplastidir. Vajinoplasti gerek yapısal gerekse zorlu doğumlar sonrasında deforme olmuş, genişlemiş vajenin daraltılmasıdır. Vajende genişlik hissi kadını ve partnerini rahatsız edebilir, cinsel hayatını olumsuz etkiler. Kimi zaman lazer yöntemleri ile kimi zamanda cerrahı müdahale ile düzeltilmesi mümkün olup tedavi seçeneğine hastanın muayenesine göre karar verilir. Lazer ile ofis ortamında anestezi ihtiyacı olmadan kısa bir surede cevap almak mümkündür. Eğer cerrahi karar verilmişse fazla genişleyen doku çıkarılarak vajen daraltılır, anestezi gerektiren bir işlemdir.
Ayrıca vajen çıkışında doğum sırasında yapılan kesi yani epizyotominin kötü iyileştiği durumlarda da onarım gerekebilir. Bazen bu kesinin kötü iyileşmesi ve bazen hızla doğumlarda kontrolsüz yırtıkların bıraktığı izler kadını çok mutsuz edebilir. Bu bölgenin lokal anestezi altında kesilerek tekrar düzeltilmesi, şekillendirilmesi mümkündür.
Son zamanlarda kadınlar tarafından daha dikkat çeken bir cerrahi de hudoplasti ve G spot dolgularıdır.
Klitoris kadının uyarılmasını sağlayan bölge olup üstündeki fazla dokunun varlığı uyarılmayı ve orgazmı engeller. Klitoris üzerindeki doku doğum, yaşlılık, kilo değişikleri ile gevşeyip sarkabilir, klitorisi kapatır. Ve bazen bu durum yapısal da olabilir. Hudoplasti, klitoris bölgesindeki üzerindeki fazla dokunun çıkarılarak daha kolay uyarılmayı hedefler.
G noktası vajen ön duvarda bir nokta olup bu bölgenin uyarılması kadının daha kolay uyarılmasını sağlar, son yıllarda bu bölgeye yapılan işlemlerle bu bölgenin büyütülerek uyarılmanın artırılması hedeflenmektedir.
G spot dolgular; G noktasının dolgu maddeleri ile hacimlendirilmesi ve cinsel hayatın kadının beklentilerine cevap vermesini sağlar. Dolgu maddesi olarak liposuction ile alınan hastanın kendi yağ dokusunu veya hyalunorik asit içeren hazır dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Yağ dokusu enjeksiyonun kalıcılığı çok daha fazladır.
Genital bölgenin iç ve dış kısımlarına PRP işlemi de yapılabilmektedir. PRP hastadan alınan kanın özel işlemlerden geçirilip hazırlanması sonucu elde edilir, dış genital bölgeye yapılarak genital bölgenin daha genç, dolgun parlak görünmesini sağlar. İç bölgeye, vajen iç kısmına ve klitorise yapılan PRP ile cinsel hazzı, orgazmı artırmak hedeflenir.
  Kadınlar için önemli problemlerden biri de genital bölgedeki renk değişiklikleri ve koyulaşmalardır. Genital bölge de gebelik, kilo artışı, yaşlanma, hormonal değişiklikler, sıkı ve naylon karışımı pamuklu olmayan iç çamaşırı tercihleri, ağda, jilet gibi birçok epilasyon yöntemi, kronik bazı hastalıklar (diabet, addison hastalığı, cushing sendromu gibi), sigara tüketimi, geçirilen enfeksiyonlar ve kronik irritasyon yani tekrarlayan tahrişler nedeni ile oluşan renk değişikleri için lazer yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntem lokal anestezi veya anestezik kremler eşliğinde ortalama 20 dakika süren bir işlem olup seanslar seklinde ofis ortamında yapılabilir.
 Genital bölge işlemleri genellikle hastane yatışı gerektirmeyen işlemlerdir, kimi zaman lokal anestezi kimi zaman genel anestezi tercih edilir. Ameliyat sonrası bakım ve komplikasyonlar açısından öncesinden hastalara detaylı bilgi verilir.  İşlemler hastanın estetik kaygısı nedeni ile yapılmakta olup öncesinde detaylı konuşmak,  beklentileri belirleyip işlem ve sonrasını anlatmak gereklidir. Bu işlemler kişiye özel olup herkese uygulanacak cerrahi teknik, çıkarılacak doku miktarı, yapılacak dolgu miktarı farklıdır ve bunlar hastaya ve durumuna göre belirlenir.  Bu cerrahi operasyonların tecrübeli ellerle uygulanması hastanın istediği sonucu alması için esastır.
 
Genital estetik kadına özgüvenini geri verir, kendisine ve partnerine karşı iyi hissetmesini ve mutlu olmasını sağlar, cinsel hayat kalitesini artırır. Genital bölge estetiği bir lüks değil, ihtiyaçtır.
Unutmayalım ki her kadın özeldir😊
 
20/05/2021
Paylaş: