Estetik Dergisi

OMURİLİK FELCİNDE STİMÜLASYON TEKNOLOJİSİ - DR. ASLI ÇEVİK

OMURİLİK FELCİNDE STİMÜLASYON TEKNOLOJİSİ - DR. ASLI ÇEVİK
OMURİLİK FELCİNDE STİMÜLASYON TEKNOLOJİSİ 

DR. ASLI ÇEVİK


 Dr. Aslıhan Çevik, Omurilik Felcinde “Epidural Stimülasyon Teknolojisi”ni Anlattı.

Omurilikte bir yaralanma veya bir hastalık nedeniyle gelişebilen omurilik felci, hastanın yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren ve mutlaka tedavi gerektiren bir durumdur. Omurilik felci tedavisinde uzmanlaşmış beyin ve sinir cerrahı Dr. Aslıhan Çevik, son yıllarda yüz güldüren sonuçlar veren epidural stimülasyon teknolojisinden bahsetti.

Sık sık umutsuz bir tablo olarak karşımıza çıkan omurilik felci, hastaların yaşamını kökten değiştiren bir durum olmakla birlikte, yeni teknolojik gelişmelerden biri olan epidural stimülasyon, bu karanlık tabloya adeta bir ışık tutuyor ve hastalara umut vaat ediyor.

Yüz güldüren sonuçlar

Çevik, “Epidural stimülasyon teknolojisi ile omuriliğe yerleştirilen özel bir pil, vücuttaki iletişim yolu olan sinir liflerini yeniden uyarır ve hastanın kaybettiği hareket kabiliyetini geri kazandırmaya yardımcı olur. Felcin neden olduğu hissizlik ve kuvvetsizlik gibi durumlara karşı, kişinin hareket yeteneğini geri kazandırır.” dedi.
Felçli hastaların hayat kalitesini büyük ölçüde iyileştirdiği belirtilen epidural stimülasyon teknolojisinde hastalar, hareket kabiliyetlerini kontrol edebildikleri bir kumanda yardımıyla, günlük yaşamdaki hareketleri konusunda yeniden bağımsızlıklarını kazanabiliyorlar.
“Epidural stimülasyon, omurilik felçli hastalarda yalnızca kişinin fiziksel aktivite olanağını geri kazandırmaz, ayrıca duygusal ve psikolojik olarak da iyileştirmeye yardımcı olur. Dolayısıyla bu teknoloji, omurilik felcinin tedavisinde bir dönüm noktası olabilir” diye ifade etti.

“Başarı oranları yüksek”

Geride bıraktığımız 10 yıllık süreçte, omurilik yaralanması ve hastalığı geçiren hastalarda, hareket kabiliyetini geliştirmek için epidural stimülasyon adı verilen bir teknolojinin kullanılmasında başarılı olunduğu belirtildi. Yaklaşım, özel bir pilin omuriliğe cerrahi olarak yerleştirilmesini ardından uyarıların iletilmesini içermektedir.
Beyin ve sinir cerrahı Aslıhan Çevik, “Epidural stimülasyon, hem biz doktorlar hem de hastalar için umut vaat ediyor. Hastaların yaşamını derinden etkileyen omurilik felcinin tedavisinde başarı oranlarının yükselmesi, teknolojinin ilerlediğini gösteriyor. Aldığımız sonuçlar, hastalar için umut  vaat ediyor” dedi.
Epidural stimülasyon teknolojisi, omurilik hasarı ve felçten muzdarip hastalarda, kontrolü yeniden sağlıyor. Bu teknolojinin kullanılması, yaşam kalitesini arttırır ve hareket kabiliyetini geri kazandırarak hastaların günlük yaşamını yeniden kolaylaştırır. Tedavi ile ilgili çalışmalar, omurilik yaralanması olan kişiler için bir sorunu çözmenin yeni bir yolu olduğunu gösteriyor.
Çevik; “Tedaviyi denediğimiz hastalarda bu yöntemin işe yaradığını görmek gerçekten harika bir deneyim. Bu kadar sağlam bir şekilde çalışan bir tedavi yaklaşımını görmek heyecan verici” diyerek, omurilik felçli hastalarda epidural stimülasyonun önemini vurguladı.
 
15/03/2024
Paylaş: